Święto Niepodległości

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Na osiedlu leśnym Narodowe Święto Niepodległości zostało zainaugurowane szkolnym koncertem piosenki patriotycznej w Sali gimnastycznej VII liceum Ogólnokształcącego z udziałem zaproszonych gości. Następnie odbył się przemarsz ulicą 11 Listopada. Udział wzięli: kombatanci, władze miasta, grono nauczycielskie, mieszkańcy osiedla, członkowie Rady Osiedla Leśne, przedszkolaki, uczniowie i emeryci z PZERiI. Kilka słów historii.
11 listopada 2017 rok to 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. Dlaczego Święto Niepodległości obchodzimy właśnie 11 listopada? Co się wydarzyło 11 listopada 1918 roku?
Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku, gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero I wojna światowa dała ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość. 11 listopada 1918 r., po 123 latach od rozbiorów Polska odzyskała wolność. Właśnie dlatego obchodzimy Dzień Niepodległości.
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, a wybór 11 listopada był nieprzypadkowy. 11 listopada 1918 po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa.

ZDJĘCIA DO POBRANIA