Spotkanie z mieszkańcami

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

piątek, 15 czerwca 2018 09:50

Szanowni Państwo,

W imieniu Prezydenta Rafała Bruskiego przekazuję zaproszenie oraz informację na temat spotkania z mieszkańcami w temacie Strategii Rozwoju Bydgoszczy do 2030r.
Chcemy pracować nad strategią wspólnie z mieszkańcami – zapraszamy na spotkania

Rusza cykl sześciu, otwartych spotkań z mieszkańcami dotyczący działań związanych z aktualizacją Strategii Rozwoju Bydgoszcz. Od kilku miesięcy trwają konsultacje społeczne dotyczące aktualizacji Strategii Rozwoju Bydgoszczy do roku 2030. To właśnie one będą głównym tematem spotkań z mieszkańcami.

W czasie konsultacji, mieszkańcy  uzyskają informacje na temat dotychczasowych prac nad strategią. Przy udziale zewnętrznego moderatora będą wypracowywane rekomendacje dotyczące działań w ramach realizacji celów strategicznych wynikających z przygotowywanego dokumentu.

Dotychczas odbyło się siedem spotkań. W ich trakcie zebrano blisko 1300 ankiet. Rozmowy dotyczyły spraw istotnych dla młodzieży, seniorów, przedsiębiorców, szkolnictwa wyższego, a także tematu przyjaznej przestrzeni komunikacyjnej.

W ramach działań nad strategia rozwoju Bydgoszczy mieszkańcy byli pytani o opinię na temat stanu i przyszłości miasta. Powołano zespoły robocze, które w swoim składzie zgromadziły mieszkańców zaangażowanych w działalność na rzecz miasta, przedstawicieli Urzędu Miasta i miejskich jednostek organizacyjnych. Odbyły się dwa spotkania zespołów, podczas których wypracowywano wybrane zapisy dokumentu strategicznego.

W tym roku planujemy spotkać się sześć razy. Za każdym razem w różnych częściach Bydgoszczy. Chcemy, by na poszczególnych etapach prac, mieszkańcy włączyli się w dyskusję nad przyszłością naszego miasta.

Spotkanie odbędzie się dnia 21 czerwca 2018r. o godz. 17 w Sali XI LO Mistrzostwa Sportowego przy ul. Cichej 59.

Na spotkanie zapraszamy mieszkańców osiedli: Bartodzieje, Bielawy, Brdyujście, Bydgoszcz Wschód – Siernieczek, Osiedle Leśne.

Konsultacje zaczynamy o godzinie 17.00. Pół godziny wcześniej będzie można pobrać specjalne ankiety konsultacyjne i  uzyskać dodatkowe informacje (stolik recepcyjny przed wejściem na salę konferencyjną).

O datach kolejnych spotkań będziemy informowali z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.

 

Przegląd Małych Form Teatralnych

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

poniedziałek, 11 czerwca 2018 14:34

Przegląd Małych Form Teatralnych

Dnia 22.05.2018r. odbył się XVI Przegląd Małych Form Teatralnych dzieci  z przedszkoli i klas integracyjnych oraz Ośrodków Kształcenia specjalnego p.n. „Jesteśmy razem” organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 20 w Kinoteatrze. Do tej imprezy czynnie włączyła się Rada Osiedla leśne sponsorując nagrody oraz uczestnictwo w jury w osobie Z. Kosmalskiej.

 

Podziękowania

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

poniedziałek, 11 czerwca 2018 14:16

 

 

 

 

 

Członek Rady ds. Partycypacji Społecznrj

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

sobota, 24 lutego 2018 13:17

 

 

 

 

Podziękowanie

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

poniedziałek, 27 listopada 2017 17:42

 

 

 

Utwardzenie ścieżki

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

środa, 26 lipca 2017 07:42

 

 

 

 

 

Uchwała Rady Miasta

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

niedziela, 26 lutego 2017 18:08

 

 

 

 

 

Facebook

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

czwartek, 07 lipca 2016 16:49

Facebook Moje osiedle


 

Plac zabaw i siłownia

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

piątek, 25 marca 2016 18:09

Plac zabaw i siłownia zewnętrzna

Na Osiedlu Leśnym na skwerze Pomorskiego Okręgu Wojskowego pomiędzy ulicami Sułkowskiego a Dwernickiego powstaje plac zabaw dla dzieci oraz siłownia dla młodzieży i dorosłych. Wstępny projekt już powstał. Komplet dokumentów przez Wydział Geodezji został przekazany do Wydziału Zamówień Publicznych Urzędu Miasta celem przygotowania przetargu.

P R O J E K T

Plac zabaw i siłownia zewnętrzna

Mapka z lokalizacją

 

 

 

  

INFORMACJE

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Wpisany przez Ryszarda Mrozik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystąpienie o nazwę dla skweru


 

Odpowiedzi Zarządu Dróg

 


 * * *

data publikacji: 2015-03-17

Dwa parkingi na Leśnym

W ramach nowej puli środków z budżetu obywatelskiego na 5/6 na osiedlu Leśnym powstaną dwa parkingi. Miejsca postojowe zostaną zaprojektowane w rejonie ul. Gdańskiej wzdłuż drogi serwisowej przy blokach z numerami od 208 do 238 oraz przy ul. Dębowej 4.
Wstępnie koszt inwestycji przy ul. Gdańskiej oszacowano na blisko 200 tysięcy złotych. Oznaczałoby to realizację tylko tego jednego zadania. W związku z tym parking przy Gdańskiej został zakwalifikowany jako zadanie dwuletnie (2015/16). Pozwoli to skierować do realizacji jeszcze drugie zadanie – parking przy ul. Dębowej 4. Oba zadania realizowane będą w ramach programu „5 na 6”, gdzie mieszkańcy sami wskazują najpilniejsze inwestycje do realizacji, a miasto zapewnia 100 procentowe finansowanie. W pierwszej kolejności powstanie projekt budowlany, a następnie ogłoszony zostanie przetarg na realizację inwestycj


* * *

Dwa tygodnie do uruchomienia roweru aglomeracyjnego.

Jest już pierwsza stacja

czwartek, 19, marzec 2015 08:04

Firma BikeU, operator BRA, zamontował już elementy pierwszej stacji systemu. fot. mat. prasowe

Na terenie Bydgoszczy rozpoczął się montaż stacji na potrzeby Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego. Od 1 kwietnia mieszkańcy będą mieli do dyspozycji 31 punktów, gdzie będą mogli skorzystać z miejskich jednośladów.

Pierwsza stacja stanęła na Szwederowie - u zbiegu ulic Solskiego oraz Skorupki. - Każda stacja ma charakterystyczne i powtarzalne elementy takie jak stojaki, terminal obsługujący system wraz z zasilającym go ogniwem fotowoltaicznym, regulamin BRA, instrukcję obsługi i oczywiście rowery - wylicza Bogdan Dondajewski, pełnomocnik dyrektora Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ds. komunikacji społecznej. Drogowcy zapewniają, że firma BikeU, która wygrała przetarg na wdrożenie systemu miejskich wypożyczalni, prowadzi już prace nad kolejnymi stacjami.

Łącznie ma być ich 31. Większość jest usytuowana w centralnej części miasta. Kilka tygodni temu spotkało się to z krytyką mieszkańców kilku osiedli, w tym osiedli fordońskich czy Osowej Góry. Przedstawiciele ZDMiKP zapewniali wówczas, że po uruchomieniu BRA będą monitorowali zainteresowanie nim w poszczególnych lokalizacjach. I, w zależności od potrzeb, przenosili bądź dodawali nowe stacje. - Decyzje w sprawie ewentualnych zmian podejmiemy jednak dopiero po wprowadzeniu systemu w życie - przekonywał w połowie lutego na naszych łamach Krzysztof Kosiedowski, rzecznik drogowców.

W tym roku system będzie funkcjonował od 1 kwietnia do 30 listopada. W latach kolejnych - o miesiąc dłużej, bo już od początku marca. Pierwszych 20 minut jazdy na rowerze aglomeracyjnym będzie bezpłatne, a pierwsza godzina to koszt jedynie złotówki. Stawki rosną, gdy wypożyczający będzie chciał dłużej korzystać z roweru - za drugą godzinę należy zapłacić 4 zł, za trzecią - już 6 zł, a za każdą kolejną - 7 zł. Opłata rejestracyjna wynosi 10 zł - można ją wykorzystać na pierwsze wypożyczenia.

 

[Eryk Dominiczak]

LISTA STACJI BYDGOSKIEGO ROWERU AGLOMERACYJNEGO
1. Rondo Grunwaldzkie
2. Rondo Jagiellonów
3. ul. Wojska Polskiego
4. Plac Wolności
5. Dworzec Bydgoszcz Główna
6. Dworzec Autobusowy
7. Wyspa Młyńska
8. Plac Teatralny
9. ul. Gdańska (stadion Zawiszy)
10. Myślęcinek
11. UKW - ul. Chodkiewicza
12. ul. Sułkowskiego
13. skrzyżowanie Skłodowskiej – Łużycka
14. ul. Skłodowskiej–Curie (przy targowisku)
15. skrzyżowanie Szubińska – Piękna
16. ul. Solskiego
17. skrzyżowanie Wojska Polskiego – Ujejskiego
18. Rondo Fordońskie
19. Plac Kościeleckich
20. Nowy Rynek
21. Węzeł Garbary
22. skrzyżowanie Szubińska – Żwirki i Wigury
23. al. Mickiewicza
24. Rondo Wielkopolskie
25. skrzyżowanie Dworcowa – Marcinkowskiego
26. skrzyżowanie Wojska Polskiego – Magnuszewska
27. skrzyżowanie Nakielska – Bronikowskiego
28. skrzyżowanie Fordońska – Wyścigowa
29. skrzyżowanie Wojska Polskiego – Słowiańska
30. ul. Solskiego
31. Stary Rynek

* * *

KŁÓTNIE RAD OSIEDLI Z RATUSZEM O5/6

Kłócą się o 5/6. Współpraca z osiedlami coraz trudniejsza

Krzysztof Aładowicz

25.02.2015

Ostry spór pomiędzy ratuszem a radami osiedli. Na pierwszej linii frontu " by Browser Shop" style="border: none !important; display: inline-block !important; text-indent: 0px !important; float: none !important; font-weight: bold !important; height: auto !important; margin: 0px !important; min-height: 0px !important; min-width: 0px !important; padding: 0px !important; text-transform: uppercase !important; text-decoration: underline !important; vertical-align: baseline !important; width: auto !important; background: transparent !important;">Program Inicjatyw Lokalnych 5/6", ale w tle chodzi o rolę osiedlowych radnych w życiu miasta

W tym roku pierwszy raz to mieszkańcy w głosowaniu internetowym zdecydowali, które inwestycje będą realizowane na osiedlach w ramach budżetu obywatelskiego, którego wartość wynosi 5 mln zł. Łącznie wzięło w nim udział 20 tys. bydgoszczan. To zupełnie nowy sposób decydowania o przeznaczeniu tych pieniędzy. W poprzednich edycjach najważniejsze zdanie należało do rad osiedli, które tym razem zostały pominięte przez ratusz.
- Poproszono nas co prawda o opinię, ale kompletnie ją potem zignorowano - zarzuca Jan Kwiatoń, przewodniczący Rady Osiedla Nowy Fordon.
Osiedlowi radni zarzutów mają całą listę: pomysły zgłaszane i wybierane przez mieszkańców są przypadkowe, skupiają się jedynie na rozwiązywaniu problemów ludzi, którzy lepiej potrafią się zorganizować, brak szerszej dyskusji na temat osiedlowych potrzeb.
Kwiatoń: To dzięki nam w poprzednich edycjach pojawiły się defibrylatory na basenach czy powstało kino studyjne. A ludzie nie patrzą w szerszej perspektywie. I chcą oświetlenia, nowych chodników albo wybierają wybiegi dla psów. My staraliśmy się, żeby to wszystko miało ręce i nogi, żeby te inwestycje dobierać w przemyślany sposób - wyjaśnia.
Bogusław Deja, szef Rady Osiedla Szwederowo: Jakaś pani pobiega po bloku i zbierze 300 osób, bo chce mieć plac zabaw pod nosem. Nie zauważa, ze 150 m dalej podobny już stoi. Albo jakim problemem jest zebranie przez dyrektora szkoły pół tysiąca rodziców, aby głosowali na remont łazienek? Tylko czy na tym to powinno polegać?
Osiedlowych radnych wspiera Łukasz Schreiber, radny miejski PiS, przewodniczący komisji statutowo-organizacyjnej i samorządności. W najbliższych tygodniach chce on skonsultować z osiedlowymi działaczami oczekiwane przez nich zmiany i zaapelować do prezydenta Rafała Bruskiego o wprowadzenie nowej formuły wyboru inwestycji do realizacji.
- To, co dzisiaj się dzieje z budżetem obywatelskim, to promocja cwaniactwa, a nie obywatelskości. Zamknięte obiekty typu szkoły czy przedszkola są w uprzywilejowanej pozycji, a tak nie powinno być - ocenia Schreiber. - Dodatkowo rady osiedli są dzisiaj przesadnie marginalizowane. Prezydent musi to zauważyć.
Działacze przyznają, że współpraca z ratuszem nie jest łatwa. I zapewniają, że wbrew obiegowym opiniom nie chodzi im o urażoną ambicję i dumę w związku z wyeliminowaniem ich z tematu budżetu obywatelskiego. Zapowiadają, że jeśli nie zmieni się podejście urzędników, to oni też podejmą działania.
- W czasie jednego ze spotkań usłyszeliśmy od przewodniczącego rady miasta, że jesteśmy społecznikami tylko po to, żeby korzystać z telefonów służbowych należących do miasta. A przecież rady osiedli są ścisłym elementem układu demokracji w Polsce, bezpośrednio reprezentujemy mieszkańców, a przede wszystkim jesteśmy apolityczni. Może to się komuś przestało podobać, że nie działamy pod politycznymi naciskami? - zastanawia się Kwiatoń. - Dlatego my więcej projektów opiniować nie będziemy. Potrwa to do czasu, gdy znów zyskamy realny wpływ na program.
Piotr Kurek z wydziału obsługi mediów i komunikacji społecznej ratusza wszystkie zarzuty osiedlowych radnych odrzuca. Jego zdaniem fakt, że w głosowaniu nad projektami oddano 20 tys. głosów, świadczy o tym, że taka forma wyborów jest właściwa.
- Chcemy, aby mieszkańcy decydowali w możliwie bezpośredni sposób. Naszą nadrzędną zasadą jest, aby wsłuchać się w głos mieszkańców - mówi Kurek. - Zarzut, że udaje się stworzyć skuteczny lobbing nad jakimś projektem, też jest mało poważny. To, że tworzą się lokalne grupy wspierające konkretny pomysł w głosowaniu, jest naturalny. Im są bardziej aktywni, tym lepiej. A radni osiedlowi też mogą budować poparcie wokół inicjatyw.
W środę w czasie sesji rady miasta 40 projektów z programu "5/6" zostanie wpisanych do budżetu miasta. Znalazły się w nich m.in. przebudowy chodników, budowa parkingów, wideomonitoring, modernizacja szatni, sal lekcyjnych i łazienek w szkołach.

Cały tekst:

 

* * *

 

Nowy dworzec - Bydgoszcz Leśna
2015-01-31 17:04
Na jesień przewidziano zakończenie prac, w wyniku których u wylotu ul. Sułkowskiego powstanie nowy budynek dworcowy.

Foto: wizualizacja ZDMiKP

Foto: jn

Bydgoszcz czeka prawdziwa rewolucja dworcowa. Rośnie dworzec główny, ma zostać zbudowana stacja kolejowa na Błoniu, stary dworzec Bydgoszcz Leśna zostanie rozebrany.

Inwestycja u zbiegu ulic Modrzewiowej i Sułkowskiego nosi nazwę budowa zintegrowanego węzła kolejowo-autobusowego „Bydgoszcz Leśna”. Rozebrane zostaną budynki dworca i dyżurki MZK. Zamiast nich powstanie obiekt dwufunkcyjny. Zmian będzie dużo więcej. Projekt zakłada przebudowę peronów, pętli autobusowej i układu drogowego.

Najpierw o peronach. Istniejący obecnie, tzw. wyspowy, który obsługuje pasażerów po obu stronach krawędzi peronu, zostanie rozebrany. Powstaną dwa nowe perony, tzw. jednokrawędziowe, o długości 300 m, szerokości 4,5 m, wraz z dojściem w postaci przejścia podziemnego z dwiema windami. Umożliwi ono także bezkolizyjne przejście na drugą stronę torów, w kierunku Lasu Gdańskiego.

Nowy budynek dworca będzie parterowy, prostokątny, o wymiarach 30 × 11 m. Zostanie zlokalizowany na wprost ulicy Sułkowskiego.

Zasadniczej zmianie ulegnie układ drogowy. Na skrzyżowaniu ulic Sułkowskiego i Modrzewiowej przewiduje się budowę małego ronda o średnicy zewnętrznej 32 m. Dodatkowo powstaną dwie zatoki autobusowe przy ul. Modrzewiowej. Wybudowana zostanie jezdnia dworcowa typu „Kiss &Ride” („Pocałuj i jedź” – możliwość zatrzymania pojazdu, by mógł wysiąść pasażer). Poza tym powstaną chodniki, ścieżki dla rowerów, parking samochodowy i nowe oświetlenie.

Mieszkańcy się niepokoją, że inwestycja związana będzie z wycinką drzew. – W związku z planowaną budową nastąpi ingerencja wykonawcy w teren zielony, ale w zakresie li tylko niezbędnym do realizacji inwestycji – uspokaja Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy ZDMiKP. Dość enigmatycznie odpowiedział na pytanie, czy koszty ponosić będzie miasto wspólnie z PKP. – W realizację inwestycji jest zaangażowanych wielu partnerów w tym m.in. PKP. Przypuszczalnie Krzysztof Kosiedowski miał na myśli Unię Europejską

http://bydgoszcz24.pl/artykul/nowy-dworzec-bydgoszcz-lesna

* * *

Dyżury w biurze radnego

 


* * *

 

Kierunki zagospodarowania przestrzennego miasta Bydgoszczy


* * *

BĘDZIE BASEN NA OSIEDLU

Szanowni Mieszkańcy

Z przyjemnością przekazuję dobrą wiadomość jaka otrzymałam od Pana Prezydenta Rafała Bruskiego.

Będzie basen dla mieszkańców naszego osiedla. Będziemy śledzić postępy prac  i informować Państwa na bieżąco o tej inwestycji.

Alicja Kuklińska

Przewodnicząca Rady Osiedla Leśne


 

Strona 1 z 4